Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Ücretsiz Mobil Teknoloji Geliştirme Laboratuvarı

0 16

Türkiye’ de Kalkınma Ajansı, KOSGEB, SEECEL vb. projeleriyle öne çıkan ve sektörel – özgün çalışmalara girişen İstanbul Ticaret Üniversitesi’ nde gerçekleşecek bir yeni proje ise Mobil Teknoloji Geliştirme Laboratuvarı Projesi, Mobil Servis Sağlayıcı İş Adamları Derneği ve İstanbul Ticaret Odası ortaklığı ile “Bilgi ve İletişim Teknolojileri Odaklı Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı” kapsamında yürüttüğü bir İstanbul Kalkınma Ajansı Projesidir.

Teknolojiye Yatırım Geleceğe Tasarım

İstanbul Ticaret Üniversitesi Sütlüce Kampüsünde kurulan “Mobil Teknoloji Geliştirme Laboratuvarı” Mobil hizmetler endüstrisinin sürdürülebilir gelişimine katkı sağlamakla birlikte Mobil Servisler sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin en temel sorunlarından biri olan inovatif, nitelikli ve deneyimli insan kaynaklarının erişilebilir hale gelmesi açısından son derece büyük önem arz etmektedir. Ülkemizin mobil servisler sektöründe uluslararası rekabet gücünün arttırılması hedeflenen proje, gençlerin internet ve mobil teknolojik değişimi, kendilerine fayda sağlayabilecek şekilde kullanabilmelerini kolaylaştıracak uzmanlık ve bilgi düzeyinin artması için de son derece önem arz etmektedir.

Mobil hizmetler alanında faaliyet gösteren işletmelere ve girişimci gençlere hitap eden proje kapsamında düzenlenecek olan eğitimler  06 Ocak 2014 tarihi itibariyle başlayacak olup üniversitenin akademisyenleri ve sektör uzmanları tarafından mobil uygulama fikri geliştirme, yazılım, tasarım ve sektörel girişimcilik konularında eğitimler sunulacaktır.

Tamamıyla ücretsiz olarak sunulan eğitimlerin programı:
Teknoloji Geliştirme+Temel Yazılım Becerileri Modülü (120 saat-Yazılım Geliştirme) + Girişimcilik Modülü (60 Saat) olmak üzere üç ana baslıkta gerçekleştirilecektir.

Eğitim programı toplam 180*2=360 saat sürecek olup sonunda başarılı olan katılımcılara İstanbul Ticaret Üniversitesi tarafından başarı sertifikası verilecektir.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mobil Teknoloji Laboratuvarı
İstanbul Ticaret Üniversitesi Mobil Teknoloji Laboratuvarı

Eğitim programını tamamlayan katılımcılar mobil uygulamalar üzerine iş fikirlerini montörlerinin desteği ile proje haline getirme imkânına sahip olacaklardır. Fikirlerin ürünleşmesi ile birlikte Milli Mobil Uygulama Pazarı aracılığı ile geniş kitlelere ulaştırma imkânına sahip olacaklardır. Eğitime tabi tutulan katılımcılar ürettikleri projelerini aynı zamanda Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirilecek olan Milli Mobil Uygulama Fuarı aracılığı ile sektörün öncü firmalarına ve kurumlarına sunabilme imkânına sahip olacaklardır.

Katılımcı sayısı sınırlı tutulan Mobil Teknoloji Geliştirme eğitimleri için son başvuru tarihi 31 Aralık 2013 olarak belirlenmiştir.

Eğitim Programı Katılımcılara Neler Sunuyor?

Mobil Teknoloji Geliştirme Laboratuvarı projesi kapsamında gerçekleştirilecek eğitim programları, 21.yy’ın en önemli trendleri arasında yer alan mobil teknolojiler çerçevesinde, teknik bilgi ve beceriye sahip, yazılım geliştirebilen ve yenilenen teknolojiye kolayca uyum sağlayabilen uzman yazılımcılar olabilme imkanını sunmaktadır.
Mobil teknolojiler üzerine teknik eğitimlerin yanı sıra katılımcıların teknoloji bilgilerini yaratıcılıkları ile birleştirmelerini sağlayarak; ortaya koydukları fikirleri iş hayatına başarılı bir şekilde yansıtabilecekleri bir ortam sunmak amacıyla girişimcilik eğitimleri verilecektir. Projeye katılma hakkı kazanan 2 ayrı grup üzerinden toplamda 100 katılımcı, Ocak-Şubat-Mart 2014’de gerçekleştirilecek olan toplam 360 saatlik eğitimlerden yararlanma hakkını elde edeceklerdir.
Katılımcılar mobil uygulama fikri geliştirme, yazılım, tasarım ve girişimcilik konuları üzerine düzenlenecek olan eğitim programlarına İstanbul Kalkınma Ajansının desteği sayesinde ÜCRETSİZ olarak katılma ve sertifika sahibi olma imkanına kavuşmuş olacaklardır.
Örgün eğitimlerin yanı sıra katılımcılar Online Eğitim Platformu üzerinden derslerin bir bölümünü online olarak takip etme imkanını da elde edeceklerdir. Online eğitim platformu ayrıca örgün eğitime katılma imkanına sahip olamayan eğitimden yararlanmak isteyen bireylere de hizmet sunarak online olarak laboratuvar eğitimlerine katılma imkanını sunmaktadır.
İstanbul Ticaret Üniversitesi tarafından eğitim programlarını tamamlayan katılımcılara, sektör için oldukça büyük önem arz eden sertifika verilecektir.

Eğitimleri Tamamlayan Katılımcıları Neler Bekliyor?
Eğitim programını tamamlayan katılımcılar mobil uygulamalar üzerine iş fikirlerini montörlerinin desteği ile proje haline getirme imkanına sahip olacaklardır. Fikirlerin ürünleşmesi ile birlikte Milli Mobil Uygulama Pazarı aracılığı ile geniş kitlelere ulaştırma imkanına sahip olacaklardır. Eğitime tabii tutulan katılımcılar ürettikleri projelerini aynı zamanda Nisan 2014 tarihinde Milli Mobil Uygulama Fuarı aracılığı ile sektörün öncü firmalarına ve kurumlarına sunabilme imkanını bulacaklardır.
Mobil Yazılım Geliştirme

Milli Mobil Uygulama Pazarı ve Mobil Uygulama Fuarı
Katılımcılar iş fikirlerini montörlerinin desteği ile ürün haline getirerek ‘’Milli Mobil Uygulama Pazarı ile geniş kitlelere ulaştırma imkanına sahip olacaklardır. Milli Mobil Uygulama Pazarı katılımcıların ürünlerinin tanıtımı ve görünürlüğü için oldukça önem arz etmektedir. Proje ortakları İstanbul Ticaret Odası ve Mobil Servis Sağlayıcı İş Adamları Derneğinin geniş üye yelpazesinin katılacağı Mobil Uygulama Fuarı’’ Bilgi ve iletişim sektörünün devlerinin sponsorluğunda projenin 8. ayında gerçekleştirilecektir.

Ders Programı: http://www.mobillab.org/files/egitim-programlari.xlsx

Başvuru İçin: 

https://endustrimuhendisligim.com/mobil-teknoloji-laboratuvar-basvuru

Detaylı Bilgi İçin:

https://endustrimuhendisligim.com/mobil-teknoloji-laboratuvar

https://www.facebook.com/iticumobilteklab

https://twitter.com/iticumobiltek

 

Bir Cevap Yazın