Üretimde Hangi Tahmin Yöntemlerini Kullanacağımızı Nasıl Belirleriz

652

Üretim ortamında çalışan yöneticilerin talepleri karşılamak için sık sık stok ve malzeme miktarı hakkında tahmin yapmaları gerekmektedir. Tahmin etmek gerekirse gelecekte ki küçük değişikliklerle birlikte eski yöntemler devam edecektir. Bazı endüstrilerde üretim yöntemleri mevsimlerle beraber değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte, değişiklik gösteren yöntemlerin tahminde etkili olabilmesi için zamanla istikrarlı olarak artması gerekmektedir. Üreticilerin üretim planlarında kullanabileceği çeşitli tahmin metotları vardır.

1. Kısım

Öncelikle üretim şirketinin sipariş üzerine mi yoksa stok için mi üretim yapacağı belirlenmelidir. Bazı üreticiler aldığı siparişleri mevcut stoklarından karşılayabileceği halde üretime devam ederler, diğer üreticiler ise aldıkları siparişe göre üretim yaparlar. Yönetim koçluk ve eğitim hizmetleri websitesinden alınan bilgilere göre, sipariş üzerine üretim yapanlar üretim planlarında kullanacakları modelleri talepler doğrultusunda belirlerken, stok için üretim yapanlar istatistiklere bel bağlamak zorundadırlar. Model belirlemeleri, aynı modelin özel numaralandırılarak üretilmesinden ve üretim seçeneğinin geçmiş alışkanlıklara bel bağlamasından ziyade asıl istenen siparişe göre yapılır.

2. Kısım

Tahmin yapmak için mevcut istatistiksel verilerin çeşitli türleri tanımlanır. Satış departmanının beklediği satış tahminlerinin miktarı buna örnek verilebilir. Tanımlanan veri, tedarik zinciri boyunca kullanılabilir. Wacker Chemie AG şirketinin stratejik tedarik zinciri yönetim müdürü Steven Crane, en iyi sonuç için ortak belirlenen istatistiksel verilerin etrafındaki tahminleri tüm organizasyonlarda belirlenmesinin önemine inanır.

3. Kısım

Tahmin yöntemlerin için kesin gerekli özgül aşamalar üzerinde karar verilmelidir. Yönetim koçluk ve eğitim hizmetleri servisine göre, tahmin yöntemleri genellikle nicel veya niteldir. Başka bir deyişle üretim müdürleri tahmin faaliyetlerini kendi kararları doğrultusunda uygulayabilirler veya istatiksel verileri baz alan tahmin tekniklerini kullanabilirler. Bazı durumlarda nicel tahmin detayları baz alınır, kesin istatistikler doğruluğun en büyük derecesini sağlamalıdır.

4. Kısım

Tahminlerin, gelecekte nereye kadar ulaşması gerektiği düşünülmelidir. Örneğin sonraki hafta veya ay içinki satış tahminleri, gelecek 5 yıl için geçerli olan satış tahminlerinden farklı tahmin yöntemleri gerekebilir.

5. Kısım

Ürünlerin kullanım sürelerini incelenmelidir. Örneğin birkaç yıldır sirkülasyon içerisinde olan ürünlere göre yeni ürünler ile alakalı elinde muhtemelen daha az veriler vardır. Bazı durumlarda, genel piyasa talebini tanımlayan ve gelecekte ne kadar değişeceğini belirleyen makro tahminleri kullanmayı tercih edebilirsin. Diğer taraftan belirli bir sanayideki belirli bir ürünün incelemesiyle alakalı olan mikro tahminleri de kullanmayı tercih edebilirsin.

Kaynaklar:

  1. Yönetim Koçluk ve Eğitim Hizmetleri: Genel Bir Bakış: Ürün Öngörü
  2. Operasyon Yönetimi Derneği: 6 adımı kullanma 6. hissi değil
  3. Tutor2U: Satış Tahmini

 

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Yoruma kapalıdır.