Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Üretken İnsanların Çalışma Günü Boyunca Yaptığı 8 Şey

0 83

Mesleğiniz veya iş unvanınızı unutun-herkes işyerinde daha verimli olabilmenin yollarını arıyor. Kahve bardaklarını boşaltmanın, sayfalar dolusu yapılacaklar listeni yırtıp atmanın ve göndermiş olduğunuz o uzun, gülünç maillere son vermenin zamanı geldi.

Son derece verimli bir iş günü geçiyor olman, coşkulu hissetmeni sağlayabilir. Sanılanın aksine, yapılacaklar listeni kontrol edip ve yaptıklarını işaretlemek verimliliğin göstergesi değildir. Gerçekten üretken insanlar daha fazla bir şeyler yapmaya odaklanmazlar; bu aslında verimliliğin tersidir. Eğer gerçekten üretken olmak istiyorsan, daha az şeyler yapmak için taşı gediğine koymalısın.

Geçenlerde çalışma hayatında daha fazla üretken olabilme sırrını öğrenmek için proje yönetimi ve verimlilik dehası Tony Wong ile konuştum. Tony bana kendisi ve kendi gibi düşünen üretken bireylerin çalışma haftası boyunca neleri nasıl yaptığı hakkında mükemmel bakış açıları kazandırdı.

  1. Küçük bir yapılacaklar listesi oluştur. İş gününüz boyunca başarılı bir şeyler yapmak mümkün mertebe belirlenen 8 saatlik süreden fazla çalışma temposu içermemelidir bu durum yutkunmak kadar zor olabilir. Ayrıca kontrol listesindeki görevleri bir araya getirmek ve düzgün bir akış içerinde gerçekleştirebilmek cidden zor bir iştir. Yapılacaklar listende az ama öz başarıya ulaşabilmenin yolu, önemli olan şeyleri yapmaya odaklanmandır.
  1. Mola ver. Zorlu görevlerle saatlerce uğraştığında nasıl bir beyin ağrısı çekeceğini tahmin edebiliyorum. Bu durum beyninin aşırı glikoz kullanmasından kaynaklanır. Pek çok insan bunun ara vermek için bir sinyal olduğunu düşünmektense iyi bir hismiş gibi düşünme hatasına düşüyor. Yürüyüşe çık, yiyecek bir şeyler hazırla, egzersiz veya meditasyon yap- beynine dinlenmesi için biraz zaman ver. Düzenli olarak kafandakileri temizlersen iş günü boyunca daha verimli olabilirsin.
  1. 80/20 Kuralını takip et. Yaptıklarınızın %20 si sonuçlarınızın %80 nini ürettiğini biliyor muydunuz? İş gününüz boyunca önemsiz şeyleri ortadan kaldırın. Onlar genel verimliliğiniz üzerinde olumsuz etkiler yaratırlar. Örneğin bir proje de 100 göreviniz varsa bunları eleyerek 20 ana göreve düşürün ve bu 20 ana görev üzerinde yoğunlaşın, bu 20 i ana görevi tamamlayınca projenin %80 nin bitmiş olduğunu göreceksiniz.
  1. Kendinizi odaklayarak güne başlayın. E-postalarınızı kontrol ederek güne başlamak gün içerisindeki başarılarınızı veya planlarınızı engelleyebilir. E-postalarınızı göz ardı ederek doğru yönde kendinizi ayarlayın, güne kendinize odaklayarak başlayın, güzel bir kahvaltı yapın sonrasında meditasyon yapın veya haberleri okuyun.
  1. Günün erken saatlerinde zor görevleri halledin. Beyniniz taze iken, fazla yorulmamışken en zor görevlerinizi bitirmeye çalışın.
  1. Telefonu aç. Dijital dünya zayıf iletişim alışkanlıklarının oluşmasına sebep oldu. E-mail verimliliğin katilidir ve önemli görevleri oyalamakta üstüne yoktur. Örneğin insanlar işlerini başlarından savmak için gelen mailleri çoklu gönderim yaparak konu ile ilgilisi olmayan kişilere de gönderirler. Bu eylemin kurbanı olmayın. Bu durum bir şeyler başarmak için çabalayan insanların dikkatini dağıtır ve aynı zamanda tembelliğinde göstergesidir. CC den bir mail aldıysanız herkese bir iyilik yapın ve siz cevabınızı BCC den gönderin. E-posta zinciri iki cevaplar ötesine giderse, telefon açmanın vakti gelmiştir. Bir telefon görüşmesi ayarlayarak verimliliğinizi artırmaya çalışın.
  1. Sistem oluştur. Eğer bazı şeylerin günlük verimliliğini mahvettiğini düşünüyorsan bunları yönetmek için sistem oluşturmalısın. Gün boyunca maillerini kontrol ediyor musun? E-postanı yönetmek için sabah, öğle, akşam olmak üzere zaman dilimleri planlamalısın. Aksi takdirde, dikkatin dağılır ve gün boyunca daha önemli olan hedeflerine ulaşamazsın.
  1. Tembellik ile Üretkenliği karıştırmayın. Hiç kimse bunu kabul etmeyi sevmese de, düpedüz tembellik verimlilik ya da üretkenliğin yok olmasının baş iştirakçisidir. Aslında, zamandan tasarruf sağlayan bir dizi yöntem sadece gerçek işlerden kurtulmanın yolunu bulmaktır. Mümkün oldukça etkin ve etkili bir şekilde önemli olan şeyler üzerine odaklanmalısın.

İş günü boyunca üretken olman gerektiğine az ama öz olmayı unutma.

Üretken iş günü için senin sırrın nedir?

 
Ilya Pozin Pluto TV kurucusu

Bir Cevap Yazın