Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Uygun Yönetim Eğitimlerinin Seçilmesi – Emrah ERCAN

0 19

Uzmanlaşılacak olan alanın seçilmesi söz konusu olduğunda, yönetim derslerindeki geniş olanakların farkında olmak her zaman kolay değildir.Bu sorun genellikle yeni mezun öğrenciler tarafından karşılaşılır. Sorunları kolaylaştırmak amacıyla öğrencinin genel olarak nereye yatkın olduğunu ölçmesi gereklidir.

Örneğin, turizm yöneticiliğinde insani unsurların ve iletişim becerilerinin iyi olması oldukça önemlidir. Öte yandan, bir öğrenci finans ve proje yönetiminde çok yetenekli ise, küçük işletme yönetimi ve proje yönetimi derslerine yönelebilir.Ancak, arka planda yer alan derslere bakıldığında, yapılacak ders seçimini kolaylaştırmak için genel yönetim kavramlarına hakim olunması gereklidir. Eğer küçük işletme yönetimi dersleri ilgi çekiyorsa, bunun yanında bir de gayrimenkul yönetimi dersleri alınması tavsiye edilir.

Bazen öğrenciler birden fazla uzmanlığa yönelerek, kazandıkları tüm bu yetenekleri ve öğrendiklerini bir araya getirmeye çalışırlar ve böylelikle bir şirkete başvurulduğu zaman rekabet üstünlüğüne sahip olunacağına inanılır. Eğer birden fazla alanda bilgi sahibi olmayı düşünüyorsanız, online yönetim dersleri sizlere bu bilgiyi yeteri düzeyde sağlayabilecektir. Eğer e-öğrenim yöntemini seçerseniz, zaman planlamanızı yapmanız konusunda da özgür olacaksınızdır.

Kısaca ifade etmek gerekirse, yönetim öğrencilerinin önünde, geniş bir seçme imkanı bulunmaktadır fakat tüm yönetim dersleri ile ilgili temel düzeyde bilgi sahibi olunması gereklidir. Böylece, işletme, turizm, gayrimenkul alanlarında proje yönetmenin yanısıra yönetimde risk tahminlemesi yapmak ayrı ayrı öğrenilebilir ancak öğrencinin, bunların her biri içinde öğretilen yetenekleri tamamen görmezden gelmesine izin verilmez. Yoksa, bu verilen alanlarda işletme yönetimi her zaman ele alınan projelerin girdileri ve çıktılarının göz önünde bulundurulduğu faaliyetlerden oluşacaktır. Eğer, yönetim dünyasında başarılı olmak istiyorsanız, işletme yönetimi derslerini seçmek akıllıca bir strateji olacaktır.

Emrah ERCAN

Endüstri Mühendisi, MBA, BT Stratejisi ve Kurumsal Mimari Analisti

emrahercann.wordpress.com

Bir Cevap Yazın