Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Volkswagen İmajını Temizledi Peki Sıra Arabalarına Ne zaman Gelecek?

13

Her büyük fuarında olduğu gibi bu yıl ki ‘elektrikli araçlar’ temalı araçlara yeni bir boyut kazandıracak Paris Motor Show’da  Volkswagen yeni kimliğini tanıtma fırsatı yakaladı. Şirket, yeni arabalarının geçen yıl ki “Alman araba tasarımcılarının kurumsal sorumluluk ve iş ahlakının büyük bir başarısızlığı” şeklinde gündeme gelen emisyon skandalını unutturabilmesini umuyor.

Söz konusu hadise Volkswagen için son derece önemli. Bir yıl sonra, şirketin ürettiği araçlar izin verilen emisyon sınırını 40 kez aştığı için dünya çapında cezai yaptırımlarla tek başına yüzleşmek zorunda kaldı ve bu durumun piyasadaki yaygınlığını savunan kesim, susturuldu. Skandalın ardından şirket elektrikli araçlar üzerine yoğunlaşacağını belirtti. Duyumlara göre şirket, US EPA(Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı) tarafından bu elektrikli araçların Amerika’da üretilmesi konusunda baskı altında.

Ağustos ayında elektrikli araçlarındaki ilerleme durumunu duyurmaya başlayan şirket, henüz isim koymadıkları araçlarının 2018 yılında piyasaya sürüleceğini belirtti. Şarj başına 400-600 km yol alabileceği, işin ehli kimseler tarafından ‘Tesla’yı tedirgin edecek’ şeklinde yorumlandı.  Ayrıca şirket, Avrupa’da bir mega pil fabrikası geliştirme planlarını duyururken kendi kendine giden araçlarda siber güvenliğin güçlendirilmesi için bir birim oluşturacaklarını da ekledi.

Gelelim Paris Motor Show’una. Volkswagen’in iddialı konsept arabası lanse edildi. Elektrik, self-sürüş modu ve geleceksel yönleriyle öne çıkan araç, “self sürüş modundaki aracın yoldan genç bir bayanı alması”  içerikli bir video ile tanıtıldı.

Bunların hepsi çok güzel fakat piyasaya sürülüşü 2020’ye ertelenmiş bir arabanın reklam videosu Volkswagen’in imajını temizlemek için yeterli olacak mı? Konsept araba ve futuristik bir video Elon Musk’ı(Tesla Motor’un Kurucu Ortağı) tedirgin etmek için yeterli bir materyal mi? hele ki Musk elektrikli araç sayısının piyasadaki artışının rekabeti artıracağını benimserken. Geçen yıl ki skandalda Volkswagen tarafından etik değerlerin yok sayıldığı göz önüne alındığında marka bunun gibi reklamlar, videolar yapabilir ancak firmanın içten yanmalı araç üretimine son verdiklerini görmeden,  söylediklerinin bir kelimesine dahi inanmayacağım.

Eğer Volkswagen bu skandalı unutmamızı istiyorsa, tabi buna ihtiyacı varsa, yalnızca konsept bir araba ve video yayınlamak yerine; kirli geçmişini karakterize eden araçlarını en kısa zamanda telafi edeceğini kanıtlamak zorunda.

Diğer her şey pazarlamayla ilgili. Şirket, aniden ekolojiyi sürdürülebilirlik için küresel bir yaklaşımı geliştirip, ağaçlar dikip Dünyayı ekolojik bağlılıklarına ikna etmeye çalışırken aynı zamanda yollara kirlililk sınırını 40 kez aşan arabalar getirdi. Volkswagenin pazarlama departmanının yeteneğinden şüphemiz yok fakat skandal patlak verdiğinden beri Volkswagenin ThinkBlue sayfasının değiştirilmemesi şirketin ekolojik bağlılığının kötü bir şakaymış izlenimi vermesine neden oluyor. Bu gerçeğe rağmen yüksek ihtimalle şirketin çok endişelenmesine gerek yok. İnsanların Dünya Lideri olabilmek için, Volkswagen fiyatlarının skandal nedeniyle düşmesinden faydalanmak istediği bir dünyada yaşıyoruz. Belki de toplum olarak, hak ettiğimizi yaşıyoruzdur.

IE Business School Profesörü Enrique Dans’ın  https://www.linkedin.com/pulse/volkswagen-cleans-up-its-image-when-clean-cars-enrique-dans makalesinden çeviridir.

 

Yoruma kapalıdır.