Yabancı Dil Öğrenirken Yardımcı Olabilecek Noktalar

3.737

Merhaba,
Bildiğimiz üzere yeni bir dil öğrenimi kimimiz için oldukça sıkıntılı bir süreçtir.Bizim motivasyonumuzu bozan bir çok sebep ve engel sayabilsek de,önemli olan ne ölçüde bunların üstesinden gelebildiğimizdir .Özellikle yurt dışına çıkma şansı şu an için olmayan, veya öğrenme şevkini kaybetmiş arkadaşlarımız için benim de sürekli yapmaya çalıştığım rutin olabilecek, sizin için derlediğim kendimce bir kaç öneriyi belirtmek isterim.

1) Öncelikle şunu kendimize sormamız gerekmektedir.”Ben bu dili gerçekten öğrenmek istiyor muyum?”.Geriye kalan tüm söylenen tavsiyeleri toplasanız da,insan istemedikten sonra zorla bir şey öğrenemez.Severek yaptığımız iş bize keyif katar, gelişme katettikçe de hevesimizin ve yetkinliğimizin de artmasına olanak sağlar.

2) “Duolingo” ve “busuu.com” gibi hem internet hem de mobilden uygulama şeklinde ücretsiz olarak sıfırdan yabancı dil öğrenmemizi sağlayan çok kullanışlı platformları kullanabilirsiniz.

3) Youtube kanallarını kullanarak hem kelime dağarcığımızı hem de telafuzumuzu güçlendirebiliriz..Örnek olarak verebileceklerim, İngilizce için : “engVids (Learn english with Adam)” ,” TED”, “TEDxTalks”, “The Economist”, “Learn English with Papa teach me (British)” vs sayılabilir. Fransızca için ise “Learn French with Vincent”, “Podcast français facile”, “Learn French with Alexa” vs verilebilir.Almanca için ise “Get Germanized” takip ettiklerim arasındadır.

4) Sadece dil öğrenirken değil, kendi hayatımızda ileriye dönük hedeflerimize ulaşmak adına, kendimizi motive etmemiz gerekir.Yine Youtube’da yer alan Brian Tracy kanalı sayesinde hem iş hayatında hem günlük yaşantımızda bizi ileriye taşıyacak noktaları öğrenmekle kalmayıp,İngilizce olarak dinlediğimiz için de bir yandan da ingilizcemiz gelişebilir.

5) Kendi dilimiz olan Türkçe’de bile kullanmadığımız veya bilmediğimiz kelimeler var ise, yabancı bir dil öğrenirken de karşımıza çıkan kelimeler dağını, Not defteri oluşturarak, yeni öğrendiğiniz kelimeleri oraya yazmak gerekir.Bu sevdiğiniz bir ajanda, kenarda duran kapağı güzel bir defter olabilir.

6) Dünya gündemini takip etmeyi seviyorsanız aynı anda yabancı dilimiz de neden gelişmesin ki ?.İngilizce için “Reuters” haber sitesi ve mobil haber uygulaması, Fransızca için ise “Le Monde” haber sitesi ve mobil haber uygulaması benim de kullandıklarım arasında.Unutmayın ki, burada kullanılan kelimelerin hepsini bilmemiz tabiki zor.İndirdiğiniz sözlüklerde anlamlarını bulduğunuz kelimeleri kaydedin.Bunlara ek olarak BBC Radio News veya TuneIn’den Fox News gibi farklı radyo haber kanallarını da dinleyerek, trafikte boşa geçen zamanlarımızı değerlendirebiliriz.

7) Üniversite öğrencisiyseniz arkadaşlarınız arasında, iş yerindeyseniz yakın çevrenizle ayrı bir Whatsapp dil gurubu kurabilirsiniz.Türkçe kullanmayı yasaklayıp,gurupta yanlışta olsa yazmaya,yazmıyorsanız da yazılanları okumaya gayret etmelisiniz.

8) Her zaman klasik olarak söylenen ama yapmadığımız olay, Yanlış yapmaktan korkmamak.”Şimdi konuşmaya çalışmazsam başka ne zaman konuşacağım ki ?” diye kendinizi sorgulamalısınız.Öğrenmekten korkmamalıyız.İnternet imkanının bir tık kadar yakın olduğu günümüz teknolojisinde bilmediklerimizi anında öğrenebiliriz.

9) Denemeler yapın.Başka kimse yoksa bile kendinizle öğrendiğiniz dilde konuşun.Telafuzunuzu güçlendirin.Yurt dışına çıkıpta güzel konuşamayanlar olduğu gibi, hiç çıkmadığı halde fark yaratacak düzeyde konuşabilen insanların olması, kişinin kendini ne ölçüde geliştirmek istediğiyle alakalı durumdur.

10) Öğrendiğiniz dildeki sanatçılardan, sizin tarzınıza uyanı belirleyin ve şarkılarını dinleyin.Sözlerinin Türkçe karşılıklarını anlayarak dinledikçe, yeni kelimeleri hafızamızın uzun bellek kısmına atmamız daha kolay olacaktır.

11) Bahane üretmemeliyiz.Hepimiz ya iş hayatındaki tempoya ayak uyduruyoruz veya yoğun geçen projeler, ödevler, günlük işler vs içinde kayboluyoruz.Vakit beklemek yerine vakit üretmeliyiz.Çok fazla yatmak yerine birazcık geç yatabiliriz veya kalkabiliriz.Hep müzik dinlemek yerine biraz da dil için yukarıda saydıklarımızı yapabiliriz.Zaman Yönetimi’ni iyi yapabiliyorsak, her şeye yetecek vaktimiz elbet olur.Öncelik sırasını yapıp, hedeflerimize öyle yön vermeliyiz.

Tüm bu maddeleri bir kenara koyarsak, ne öğreniyorsak öğrenelim, güzel Türkçe’mizi bozmamalıyız. Plaza ağzının yoğun olarak kullanıldığı günümüzde, İngilizce konuşurken düzgün İngilizce konuşmaya gayret etmeli,Türkçe konuşuyorken de düzgün Türkçe konuşmaya gayret etmeliyiz.

Teşekkürler

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Yoruma kapalıdır.