Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Şirket İçi İletişimde Bunları Yapmak Kariyerinizi Öldürebilir

0 18

Hemen hemen her organizasyonda, her düzeyde iletişimin tek bir kısa yolu vardır; samimiyet. Bu, çoğu büyük işletmenin küçük sırrıdır. Daha doğrusu insanlar gerçeği ya gizlerler ya da değiştirerek paylaşırlar. Durumun gerçekliğini yüzeye çıkarması ve düzeltilmesini herkes için zor hale getirirler.

Tabi ki bu insan doğasıdır. Hepimizin doğuştan gelen bir içgüdü olan küçük yaşlarda beceriksizliğimizi önlemek ve duygularımızın incinmesinden kaçınmak var. Yeniliklere açık olmayan şirket kültürleri için samimi olmanın gerçek örgütsel sonuçlarından çekiniyor olabiliriz.

Fakat şirketiniz; raporlarınızla, meslektaşlarınızla ve patronunuzla doğru bir samimiyet ister. Bu beceriniz kariyerinizi ya yükseltir ya da kariyerinize zarar verir. Bu üçüyle nasıl çalışacağınızı bilmeniz gerek. Raporlarınızda samimi olduğunuz zaman, en iyi yaklaşım üç aylık değerlendirmede söz sahibi olmaktır. Masaya oturup “Burada ne iyi gidiyor ve daha iyi olmak için neye ihtiyacımız var?” diye sorular sorabilirsiniz.

“İhtiyaç” kelimesi çok önemlidir. Çünkü insanlar neyin iyi olduğunu dinleme eğilim gösterirler ve sert mesajlar duymak istemezler ve “ihtiyaç” kelimesi bu mesajları yumuşatır. Artık süreçlerde uzun IK formları ve sayfalarca dökümantasyonu dahil etmek zorunda değilsinizdir. Küçük kartlara iki sütun halinde el yazınızla basit notlar alabilirsiniz.

Bu tür değerlendirmeleri sık sık yapmalısınız (yılda en az iki defa).  Lider olarak samimi geri bildirimler yaparak daha çok kişiyi kazanmalısınız. Lider olarak sizde kazanırısınz çünkü, pasif saldırgan olma hali ortadan kalkacaktır. Takım üyeleri de faydasını görür çünkü neyi geliştirmeye ihtiyaç duyduklarını anlarlar.

Kendi şirketini kuran birisini tanıyoruz ve son zamanlarda yakın arkadaşını işe alarak nasıl işlerin berbat olduğunu anlattı. Bu şikayetlerini onunla paylaştın mı diye sorduğumuzda “Konuşmam gerektiğini biliyordum fakat yapamadım çünkü onu kırıp inciteceğim için endişeleniyorum. Fakat bu konuda gerçekten çok kızgınım.”

Bu durumdaki herkes kaybeder ve bu hiç güzel bitmez.

Eş Düzeyde Mayın Tarlası

Eş düzey çalışanlarının tartışmalarında samimiyet her zaman zordur fakat bundan kaçınmak size asla yardımcı olmaz. Siz X bölümünü çalıştırıyorsunuz başka biri Y bölümünü çalıştırıyor ve siz X bölümünde bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz. Sizin Y bölümünün politikasına, tekniğine ya da çeşitli nedenlerle satış desteğine ihtiyacınız var (Kısaca oradan birkaç taktik almanız gerekiyor.). Peki samimiyet ve dürüstlükle nasıl bunu yapabilirsiniz?

Bu durumda arkadaşlık size çok uzun yol aldırır. Bizde bir ferman var “Herkesi Sevin”- sizin için çalışan herkesi sevin. Eğer birileri sizin amaçlarınıza ulaşmanızda tik attırıyorsa bunu hatırlamak zorundasınız. Bu notu çekmecenizde tutun.

Eğer “onları” düşman gözüyle görmeye başlarsanız kendinize şunu söylemeniz çok önemli; “Ben gerçekten bu kişiyi seviyorum, onları en iyi niyetleriyle kabul edeceğim ve samimi bir konuşma olacak düşmanca değil.”

Tüm meslektaşlarınızla öğlen yemeği veya akşam yemeğine çıkıp onları tanımaya çalışın gerçekten hepsinin iyi olduğunu göreceksiniz. Böyle günlerde yan odanızda oturan kişinin e-mailini alabilirsiniz. Ama teknolojinin ilişkilerinizi değiştirmesine izin vermeyin. Çocuklar için çalışan bir şirkette tüm çalışanlar gün be gün birlikte öğlen yemeği yiyorlar. Bu eski bir moda gibi görünebilir fakat işlerimize nasıl yardımcı olacağını hayal bile edemezsiniz. Biz insanların iş arkadaşları olmaktan çok; büyük savunucularıyız ve bu her şeyi değiştirir.

Güç İçin Gerçeği Konuşun

Çoğu zaman duyduğumuz şey olan “İşimde nerde olduğumu bilmiyorum. Patronum benimle performansım hakkında konuşmak istemiyor.”

Biz asla gidip patronun çatışmacı tutumuyla karşı karşıya kalmanızı tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine “Ben bunu yapmak istiyorum. Bunu hak ediyorum. Bunun için nereye gitmeliyim ne yapmalıyım ?” şeklinde  görüş bildirerek daha iyi geri dönüşler alabilirsiniz.

Oyunu kazananlar yardım isteyenlerdir. Patronunuza işinizin ona göre nasıl yapılması gerektiği hakkında düşüncelerini sorarsanız bunu başarabilirsiniz. Bunun gibi bir şey söyleyin “Kariyerim üzerine görüşmek için bir dakikanızı alabilir miyim?” Bence ben her şeyi doğru yapıyorum ama daha iyisini yapabilmek için sizin girdilerinizi almak isterim bu kadarı yeterli mi? Yoksa daha fazla mı olmalı?

Veya bir konuda farklı tarafta iseniz bunu söyleyebilirsiniz. “Burada bence siz… Bunun üzerine burada… ” diye başlayan cümlelerin sonunda o çağrı gelir ve sadece başka seçenek istiyorsanız istediğiniz yola girebilirsiniz. Şimdi doğrudan patronun otoritesine meydan vermeden çıkış yolu bulabilirsiniz. Bunun gibi şeyler samimi bir tartışmayı kazanmak ve yukarı çıkmak için yaptığınız en iyi atışlarınızdır.

Samimiyet kolay değildir fakat direk şiddetli ve kaba olunmamalıdır. Eğer ikili ilişkilerde kaba olursanız “yan kapıdan” geliyor diye çatışmalar size kafayı yedirtecek. Kariyerinizi yeni boyutlara itebilecek iken  bu hakkınızı elinizden alacaktır. Bu yanlış kariyerinizi öldürebilecek davranıştır.

Jack Welch

Kaynak: https://www.linkedin.com/pulse/getting-wrong-could-kill-your-career-jack-welch?trk=mp-reader-card

Bir Cevap Yazın