Yapay Zeka Nedir?Artı ve Eksileri Nelerdir

121

Son yıllarda teknolojinin hızla gelişmesiyle İnsanların aklını kurcalayan teknolojilerden yapay zeka, teknoloji ve bilimi bir araya getiren konulardan biri. Pek çok insan tarafından merakla gelişimi takip edilen yapay zeka, uzun yıllardır gelişimini sürdürmekte. Peki yapay zeka nedir? Yapay zekanın artıları ve eksileri nelerdir?

YAPAY ZEKA NEDİR?

Sözlük anlamıyla yapay zeka, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyeti. …Yapay zekâ çalışmaları genellikle insanın düşünme yöntemlerini analiz ederek bunların benzeri yapay yönergeleri geliştirmeye yöneliktir.
İdealist olarak yaklaşıldığında tamamen insana özgü, hissetme, davranışları öngörme, karar verme gibi şeyleri gerçekleştirebilen yapay zeka ürünleri, genel olarak robot adı ile adlandırılır.

Yapay Zekanın Artıları:

▸Hata şansı neredeyse sıfırdır.

▸ Dünyanın en alt noktalarına ulaşmak için akıllı robotlar programlanabilir. Yakıtlar için kazma için kullanılabilirler. Bunlar için kullanılabilir maden amacıyla. Makinelerin istihbarat için harnessed olabilir keşfetmek derinlikleri okyanuslar . Bu makineler, insanların sahip olduğu sınırlamaların üstesinden gelmek için kullanılabilir.

▸ Akıllı makineler, birçok iş alanındaki insanları değiştirebilir. Robotlar belli yapabilirsiniz zahmetli görevleri . Uzun zamandır insanlar tarafından gerçekleştirilen boyacılar, robotlar tarafından ele geçirilebilir. Onlara programlanan istihbarat sayesinde, makineler daha büyük sorumluluklar yükleyebilir ve kendilerini yönetmek üzere programlanabilir.

▸ Akıllı telefonlar yapay zeka uygulamasına mükemmel bir örnektir. Bir kullanıcının yazdıklarının ne olacağını tahmin etmede ve insan hatalarını yazım hatalarında düzeltmek gibi araçlarda, makine istihbaratı iş başında. Kişisel asistanlık görevini gören Siri, kullanıcılara en iyi veya en kısa güzergahları veren GPS ve Haritalar uygulamaları, oraya ulaşmak için trafik ve zaman tahminleri gibi yapay zeka uygulamaları. Kullanıcı eylemlerini öngören ve kullanıcı seçimine uygun tavsiyelerde bulunan telefonlar veya bilgisayar uygulamaları yapay zeka’nın uygulamalarıdır.

Yapay Zekanın Eksileri:

–Yapay zekanın en büyük dezavantajlarından biri bakım ve onarım masraflarıdır. Programların değişen ihtiyaçlara göre güncellenmesi ve makinelerin daha akıllı hale getirilmesi gerekiyor. Ayrıca arıza durumunda, onarım maliyetleri çok yüksek olabilir. Kaybedilen kod veya verilerin geri yüklenmesine ilişkin prosedürler zaman alıcı ve masraflı olabilir.

–Makineler muazzam miktarda veriyi depolayabilir, ancak depolama, erişim ve geri alma insan beyninde olduğu kadar etkili değildir. Uzun süreler boyunca tekrarlayan görevleri yerine getirebilirler, ancak insanlar gibi tecrübe ederek daha iyi olmazlar. Makineler, değişen durumlara bağlı olarak yanıtlarını değiştirirken insanlar kadar etkili olamazlar.

–İnsanların yerine geçen makineler fikri kulağa harika geliyor. Bizi tüm acılardan kurtaracak gibi görünüyor. Fakat gerçekten çok heyecan verici mi? Yapay zeka dünyasında kalıcı bir şekilde, aidiyet duygusu ile ve özveriyle çalışmak gibi fikirler yoktur. Hastanelerde çalışan robotları düşünün. Onların insanların yapacakları ilgiyi ve endişeyi gösteren resimleri var mı? Çevrimiçi yardım görevlilerinin (avatarlar) bir insanın verecekleri hizmeti verebileceğini düşünüyor musunuz? Bakım, anlayış ve birliktelik gibi kavramlar makineler tarafından anlaşılamaz.

–Eğer yapay zekaya sahip makineler tüm alanları yönetirse ve insanların işgal ettiği konumları doldurursa, işsizlik oranları çok fazla artacak ve birçok insan işsiz kalacaktır.

–Ayrıca, zeka kullanımının azalması nedeniyle, yanal düşünme ve insanların çoklu görev yetenekleri azalabilir. Makinelerden gelen bu çok yardım ile insanlar, düşünme yeteneklerini kullanmaya ihtiyaç duymazlarsa, bu yetenekler yavaş yavaş azalacaktır. Yapay zekanınçok fazla kullanılmasıyla, insanlar makinelere aşırı bağımlı hale gelebilir.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Yoruma kapalıdır.