Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Yeni Bir Kariyer İçin Zamanın Geldiğini Gösteren 6 İşaret

0 13

Bir süredir, kariyerinizde bir değişiklik yapmanın belki de zamanının geldiğini düşünüyordunuz – ve emin olmak için bir yol olmasını çok isterdiniz. 2011’de yeni bir iş istediklerini söyleyen Amerikalıların % 84’üyle birlikte yalnız değilsiniz. O halde, yeni bir kariyer yoluna sapmanın zamanının gelip gelmediğini nasıl anlayabilirsiniz? 100’den fazla kariyer uzmanına artık devam etmeniz gerektiğini gösteren işaretlerin neler olduğunu sorduk. 6 ortak konu olduğunu gördük. İşte bu konular:

1. İşle ilgili düşüncelerinizi artık sabah 9 akşam 5 arasıyla sınırlandırırsınız.

Bir İK uzmanı olan Ben Eubanks şöyle diyor: “Yeni bir kariyer yoluna girmeye ihtiyacınız olup olmadığını anlayabileceğiniz birkaç hızlı yöntem vardır. Öncelikle, kendinizi muhtemelen tükenmiş hissediyorsunuz. Bu çok açık olabilir, fakat bazı kişiler buna, ‘Son zamanlarda çok çalışıyordum’ şeklinde bir mazeret uydururlar. İşe gitmek size sürekli sıkıntı veriyorsa, bu bir şeyler anlatıyordur. Keşfettiğim bir başka büyük yöntem ise, iş dışındayken işinizi düşünüp düşünmediğiniz. Yeni fikirler üretiyor musunuz? Sektörünüzle ilgili daha fazla bilgi edinmek için zaman ayırıyor musunuz? Cevabınız hayırsa, tutkularınızı ateşleyip ateşlemediğini görmek için başka fırsatlar arama zamanı gelmiş olabilir.”

2. 80/20 kuralını çiğnersiniz.

Bir ofis psikoloğu & kariyer koçu olan Janet Civitelli şunları söylüyor: “İşmemnuniyetiyle ilgili standart kuralım % 80’dir, yani kariyeriniz, işiniz veya yöneticinizden en az % 80 oranında mutlu olmalısınız. Eğer memnuniyetiniz bunun altına düşerse işinizle ilgili düzenlemeler yapmak, yeni bir iş bulmak veya kariyerinizin yönünü tümüyle değiştirmenin zamanı gelmiş demektir. Çoğu kişi bunu söylediğimeşaşırmış olabilir çünkü % 95 veya % 100 dememi beklerdiler, fakat mükemmele yakın iş memnuniyetine sahip olmak isteyen binlerce çalışandan edindiğim deneyimden bunun daha fazla değil, daha az mutluluk kaynağı olduğunu öğrendim.”

3. “Kariyere bakışınız” değişir.

Bir iş arama avukatı & çalışma alanı sağlayıcısı olan Lisa Correu şunları listeliyor:

  • Yıllık değerlendirmenizde “Hedefler” bölümüne baştan sona şarkı sözleri yazmayı düşünürsünüz.
  • Bir adayla yaptığınız iş görüşmesinin 30 dakikasını, 007 olarak Sean Connery’nin mi yoksa Daniel Craig’in mi daha iyi olduğunu konuşmaya ayırırsınız.
  • Sektörel yayınlardaki tüm üyeliklerinizi iptal eder, bunların yerine aylık bahçe düzenleme dergilerini koyarsınız.
  • Bir kariyer gününde konuşma yapmanız istenir ve bu davetleri başkalarına paslarsınız.
  • Kariyerinizi tekrar seviyor olmanın nasıl bir şey olduğunu merak edersiniz.

4. Artık bu işte kalmaya değecek bir avantaj yoktur.

Five O’Clock Kulübü’nün sertifikalı kariyer koçlarından Laura Lobovich şöyle diyor:“Kariyer yorgunluğu sizi hem duygusal hem de fiziksel olarak etkileyebilir. Yorgun, depresif veya yalnızca sıkkın hissediyorsanız, kariyer yorgunluğu üstünüze çökmeye başlamış olabilir. Bu işi para veya daha iyi sosyal haklar için, başka bir firmada, kurtlarla birlikte (anlamışsınızdır) yapmak istemiyorsanız; iş yerinizdeki bilgisayardan oyunlara erişmek için yeni yollar keşfetmeye çalışıyorsanız; veya kariyerinizdeki ‘doğal’ ilerleyişi (ve müdürünüzün sizi ‘bir sonraki’ hareket için dürtmemesi için gizlice dua ederek) sorguluyorsanız kariyerinizde bir değişikliğe gitmenin zamanı gelmiş olabilir!”

5. İşe gitmeyeceğiniz bir gün için her türlü bahaneyi kullanabilirsiniz.

Bir kariyer koçu olan Debra Wheatman şunları söylüyor: “Genel keyifsizlikle birlikte her zamanki standartlarınızı önemsememek kariyerinizde yeni bir yöne sapmanızın zamanı geldiğini gösterir. Kendinizi işten hastalık izni almak için bahaneler ararken, yeni bir projenin yöneticiliği sorumluluğundan kaçarken veya bir şeyler ters gittiğinde sorumluluğu başkasına yüklerken bulduğunuz oluyor mu? Belki de artık mevcut kariyer yolunuzu bir değerlendirmenin zamanı gelmiştir. Bir işi iyi yaptığınız zamanki memnuniyet duygunuz kaybolduysa, performans değerlendirmeniz iyi geçmedi diye mutsuz olmuyorsanız veya Facebook’la işten daha çok ilgileniyorsanız harekete geçmenin zamanı gelmiş olabilir.”

6. O “yılgınlık” duygusunu taşırsınız.

Bir kariyer koçu olan Lisa Adams şöyle diyor: “Benim açık işaretlerimin içinde maalesef, her sabah işe gitmek için hazırlanırken yaşanan yılgınlık duygusu vardır. Bu öyle bir yılgınlıktır ki, yöneticinizin sizi sinirlendirmesi veya firma politikalarından bile daha kötüdür. Bu yılgınlık yerini gittikçe daha fazla umursamazlığa bırakır. Artık sektörünüzle ilgili tek bir makale okumuyor veya firmanızın basın bültenlerini incelemiyorsanız bu, yolunuza devam etmek için kesin bir işarettir. Son olarak, aynısektörde ve pozisyonda ikinci denemenizse ve hala adapte olamamışsanız, artık ilerleyin.”

Bir Cevap Yazın