Yeni İşime Nasıl Uyum Sağlarım?

 

Bulunduğunuz yere gelebilmek için çok çalıştınız, artık bunun keyfini çıkarmanın vakti geldi. En beğendiğiniz kıyafetlerinizi giyin, bu kendinizi iyi hissetmenizi ve yeni iş ortamınızda kendinizden emin olduğunuzu göstermenizi sağlayacaktır. Güne güzel bir kahvaltıyla başlamak size kendinizi iyi hissettirecektir.

İlk iş gününüzde burada bulunmayı sonuna kadar hak ettiğinizi kendinize sık sık hatırlatın. Gülümseyin, pozitif olun, iş arkadaşlarınızla göz kontağı kurmaktan çekinmeyin ve tanışırken samimi bir şekilde ellerini sıkın. İlk iş günü de bir nevi mülakat olarak görülebilir, ancak bu sefer birçok insan üzerinde iyi bir ilk izlenim yaratmaya çalışıyorsunuz. Savunma mekanizmanızın açık olması ve heyecanlı olmanız doğaldır. Önünüzde rahatlamak için günleriniz, haftalarınız, aylarınız olduğunu düşünerek kendinizi rahatlatın.

İlk iş gününüzde çok önemli bir iş yapmanız istenmeyecektir ancak verilen her iş için tüm enerjinizi harcamak konusunda hevessiz olmayın.

Nezaket Önemlidir

Bu yalnızca ilk gün için değil, temel bir çalışma prensibi olmalıdır. Ancak özellikle ilk gününüzde herhangi bir iş arkadaşınıza karşı kırıcı olmamaya dikkat edin. Kapıdaki görevliden, patronunuza kadar herkes sizin kibar ve saygıdeğer olduğunuzu düşünmelidir. Eğer patronunuzu sizi iş arkadaşlarınıza tanıtmazsa, siz bu konuyla ilgilenin. Unutmayın ki birçok işle uğraşan patronunuz bunu gözden kaçırabilir.

Eğer ne yapacağınızı, nereye gideceğinizi bilmiyorsanız sormaktan çekinmeyin. Ne yapacağınızı bilmeden bir yerde dikilme durumu ilk gününüzü zehir edebilir. Bu yüzden bilmedikleriniz konusunda tavsiye almak konusunda çekingen olmayın.

Tavsiyelere Kulak Verin

Yeni işiniz konusunda tecrübeli de olsanız, önceden yaptıklarınızı burada da yaparak başarıya ulaşabileceğinizden emin olmayın. Elbette yetenekleriniz işinizi oldukça kolaylaştıracaktır ama her iş yerinin kendine has bir ilerleme biçimi olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın. Bulunduğunuz ortama hızla uyum sağlamaya çalışın ve ‘Biz eski firmamda böyle yapmazdık.’ gibi cümlelerden özellikle kaçının.

Yeni iş arkadaşlarınızla yakin ilişkiler kurabileceğiniz kahve arası, öğle yemeği gibi fırsatları değerlendirin. İş arkadaşlarınız yeni ortamınızdaki yazısız kuralları anlamanıza yardımcı olacaktır.

Her iş yerinde 20 yıldır orada çalışıyor olmasına rağmen, ortamın ne kadar kötü olduğundan dem vuracak bir kişi mutlaka vardır. En azından insanları tam olarak tanıyana kadar, bu kişilere ve size gereğinden fazla arkadaşça davranan kişilere karşı dikkatli olmalısınız. Ortamı tam olarak analiz etmeden kendinizi bir grubun üyesi haline getirmemeye özen gösterin.

Olumlu Yaklaşımlar Sergileyin

Asla eski firmanız ve patronlarınız hakkında olumsuz yorumlar yapmayın. Yeni iş arkadaşlarınızdan birinin eskileriyle tanışıyor olabileceği ihtimalini her zaman göz önünde bulundurun. Öte yandan bu sizin profesyonelliğiniz ve iş yapma anlayışınız hakkında iyi bir izlenim bırakmayacaktır. Takimini her satabilecekmiş gibi görünen biri olmayı istemezsiniz.

Asla ‘İki düşün, bir konuş’ prensibini unutmayın. İlk günlerinizde ne olursa olsun heyecanlı ve tedirgin olacaksınız, bu yüzden tepki vermeden evvel hareketlerinizi gözden geçirin. Unutmayın ki düşünceli ve özenli olarak görülmek, aceleci ve sinirli olarak görülmekten daha iyidir.

İstekliliğinizi gösterin

Sumatikteki damacanayı değiştirmek ya da ekibe kahve yapmak gibi gönüllülük işlerinde isteksiz ya da çekingen davranmayın.  Takimin bir parçası olmak istediğinizi iş arkadaşlarınıza gösterin.

 

Comments are closed.