Yeni Mezunlar İçin Ekonomik Durgunluk Zamanlarında İş Ararken Kullanılabilecek İpuçları

Artan işsizlikle ilgili manşetlere rağmen, üniversite mezunları bu iş piyasasında çeşitli fırsatlar bulabilirler – yalnızca eskiden olduğu gibi yüksek bonuslar içeren maaşlarla, yüksek pozisyonlara giremeyeceklerdir.

The Art Instıtute of Las Vegas’ın kariyer servisi bölümünün direktörü olan Felicia Miller “İş dünyasının çarklarının hala döndüğünü unutmamak gerekir “diyor. “Hala yeni mezunlar için çeşitli fırsatlar bulunmaktadır, fakat bugünün mezunları planlarını iş piyasasındaki büyük değişikliklere, daha uzun bir iş arama sürecine ve daha büyük bir rekabet ortamına göre tekrar gözden geçirmelidirler.”

Bunun gibi bir ekonomide üniversiteden mezun olur olmaz iş bulmak iş aramakla ilgili yeni bir bakış açısı ve farklı iş arama stratejileri geliştirmeyi gerektirmektedir. Aşağıda bunu nasıl yapabileceğinizi bulabilirsiniz.

Büyük Düşünün

‘Makarna Yemeye Son: 20’li Yaşlardakilerin Gerçek Dünyada Hayatta Kalma Rehberi’ adlı kitabın yazarı olan Nicholas Aretakis iş arayışınızı sınırlamamanızı öneriyor. “Eğer sağlık işleriyle ilgileniyorsanız, konuyla uzaktan ya da yakından alakalı bütün alanları gözden geçirin” diyor. “Kendiniz için bir beyin fırtınası seansı düzenleyin ve daha fazla fikir sahibi olmak için internete başvurun. Bu küçük adım iş veya staj bulma imkânınızı ikiye, üçe, hatta dörde katlayacaktır- hatta kariyer planlarınızda değişiklik yapmanıza bile neden olabilir.”

Küresel Hareket Edin

Eğer istediğiniz işi burada bulamıyorsanız, yurt dışında çalışmayı düşünün. Güney Kore, Osan Üssü Amerikan Hava Kuvvetleri operasyon şefi Scott Burroughs “Bu, bilgi birikiminizin derinliğini, öğrenmeye ve uyum sağlamaya duyduğunuz isteği, kendinizi geliştirme azminizi gösterir” diyor. “Yurtdışında çalışmak dünyayı sadece öğrenmek isteyenleri değil aynı zamanda deneyimlemek isteyenleri çeker.”

Günümüzün gittikçe küreselleşen dünyasında, farklı kültürlere aşina olmak ve o kültürlerin içinde yaşamayı başarmak çok önemli bir meziyettir. “Farklı ülkelerde kullanabileceğiniz lisan ve yöneticilik meziyetlerinizin bulunması, bugün pek çok şirketin yaptığı gibi şirketinizin pazarını başka ülkelerde de genişletmesine yardımcı olur.” diyor Burroughs.

Araştırma Yapın

Miller, bütün özgeçmişlerin arasından göze çarpmanızın tek yolu “işi anladığınızı” göstermektir. “Yeni mezunlarla ilgilenen firmaların çoğu, kendi çalışma alanlarının büyük resme, firmanın genel çerçevesine nasıl uyabileceğini anlayan adayları seçerler. Yaptıkları işin önemini, şirketin misyonuna ve amaçlarına ne derece uyum sağladıklarını anlayabiliyorlar mı? Sadece maaş almak için değil, aynı zamanda katkıda bulunmak ve öğrenmek için istekliler mi? Şirketin hali hazırda var olan takımıyla boy ölçüşebilirler mi? Ve bu işin tüm kariyerleri boyunca sürecek olan eğitimlerinin ilk aşaması olduğunun farkına varabilecekler mi?”

Şirketle ilgili ufak bir ev ödevi hazırlamak iyi bir başlangıç olabilir. Bunun sonucunda, kendi vasıflarınızın firmaya ne tip yararlar sağlayacağını bulabilir ve bunu niyet mektubunuza ekleyebilirsiniz.

Üretici Olun

Eğer maaşlı bir iş bulamıyorsanız, parasız bir staj bulun ya da gönüllü çalışın. “Zamanını üretici bir şekilde kullanmak, özellikle kariyerinin başlangıcındaki genç bir insan için çok önemlidir” diyor, New York’da bir sınav hazırlık merkezini olan, Manhattan GMAT’in yöneticisi olan Andrew Yang. “Firmalar boş gezen ve garip işlerle zaman harcayan mezunları pek takdir etmezler çünkü bunlar sorumluluktan kaçan bir insan izlenimi yaratır.”
Yang bunun yerine, bir iş sahibi olmasanız da, her zaman kendinizi geliştirdiğinizi ve aşmaya çalıştığınızı gösterecek faaliyetler içinde bulunmanızı tavsiye ediyor.

Yardım Alın

Üniversitenizin iş bulma bürosu iyi bir başlangıç olabilir fakat asla yerel Ticaret Odası gibi kampus dışı kaynakları es geçmeyin. Mesela Oklahoma ticaret odasının yeni mezunlara özel bir programı bulunmaktadır. Oda’nın eğitim ve işgücü geliştirme bölümünün başkan yardımcısı Drew Dugan “Firmaların staj programları başlatmalarına ve stajyerlerin potansiyel firmalarla buluşmasına yardımcı oluyoruz” diyor. 2006’da başlayan bu program sayesinde, 2008 yazında 270 stajyer 67 adet şirkete yerleştirilmişti.

Olumlu olun

‘Çin Makarnası, Kira ve Özgeçmişler: Yeni Mezunun Hayat Rehberi’ adlı kitabın yazarı Kristen Fischer, pozitif düşünmekten sakın vazgeçmeyin diyor. “Bu sene iş piyasasına girecek olan mezunlar için farklı olan tek şey ekonominin eskisinden çok daha kötü bir halde olmasıdır” diyor. “Eğer yeni mezunlar biraz daha az haber okurlar ver enerjilerini iş aramaya, özgeçmişlerini hazırlamaya ve mülakat yeteneklerini geliştirmeye yönlendirirlerse, iyi bir işe yerleşmek için çok büyük şansları olacaktır. “

Comments are closed.