Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Mülakatta Nasıl Reddilmem

27

Nancy lise ve üniversite eğitimini tamamlamış, çiçeği burnunda bir mezundur. Okul hayatı boyunca çok sıkı çalışmış, birçok okul dışı sosyal aktiviteye katılmış, çok önemli stajlar yapmıştır ve çok iyi bir iş arama planı vardır. Birinci sınıfta kendisine bir iş teklifi getiren bir yaz stajı yapmıştır, fakat işe alımlar durdurulduğundan şu an bunu değerlendirememektedir. O da en alt seviyeden başlayarak iş aramaya başlamış, fakat hedeflediği firmaların onu işe almaya pek de hevesli olmadığını görmüştür.

İşte bu olmamalıydı. Nancy bütün bunların üstüne donup kalmış ve her geçen gün biraz daha fazla hayal kırıklığına uğramakta ve karamsarlığa kapılmaktadır.

Tanıdık geldi mi? Şu anki ekonomik bunalım, iş piyasasını üniversite öğrencileri ve yeni mezunlar için inanılmaz derecede zorlaştırmıştır. Ücretli, hatta ücretsiz stajlar bulmak bile çok zor. Firmaların adayları daha kampüste yakalamaya çalıştığı, onlara yüksek başlangıç maaşları ve primler sunduğu günler çok geride kaldı. Üniversite mezunları artık iş arayışlarını daha da yoğunlaştırmalı ve her zamankinden daha fazla firma ve iş araştırmalılar.

Reddedilmek, tabi ki herkesin başına gelen bir şeydir. Her ne kadar içsel olarak reddedilmenin iş arama sürecinin normal bir parçası olduğunu bilseniz de, eğer yeni mezunsanız bu konuda fazla deneyimli olmayabilirsiniz. Ve devamlı olarak reddedilmek sizi felç edebilir. Fakat eğer bu süreci doğru bir şekilde idare edebilirseniz, bütün bu reddedilişleri iş arama sürecinde kendi lehinize kullanabilirsiniz. Reddedildiğiniz her seferde bir şeyler öğreneceksiniz ve bu süreç sizi her an “evet” e bir adım daha yaklaştırır.

Aşağıda, reddedilme sürecini sizin için yapıcı hale getirecek ve iş bulmanızı kolaylaştıracak belli başlı adımları bulacaksınız.

Kendinizle Başa Çıkın

İlk reddedilişinizde donup kalabilirsiniz. Başınıza gelenleri reddedebilirsiniz. Bu bir yanlışlık ya da bir şaka olmalı. Bir kaç kere daha reddedildikten sonra deliye dönebilirsiniz hatta. Zaman içinde bütün bu “hayır” cevaplarını bir araya toplayıp inanılmaz derecede kötümser sonuçlara varırsınız. Mesela sonsuza kadar kaybetmeye mahkûm olduğunuzu düşünürsünüz. Hiç bir zaman bir iş sahibi olamayacaksınızdır. Yaptığınız planlar asla işlemeyecektir. Evde çakılı kalacaksınız, ya da en fazla part-time bir işte komik ücretler karşılığında çalışacaksınızdır. Kendinizle giriştiğiniz bu konuşma sizi gittikçe daha da kötü hissettirecektir. Güveninizi kaybettirecek ve size iş aramaktan tamamen vaz geçmeyi düşündürecektir.

İş bulmanın sayılarla oynaktan ibaret olduğunu unutmayın. Ne kadar fazla avantajı değerlendirirseniz başarı oranınız, fakat aynı zamanda da reddedilme oranınız bir o kadar artar. Zor ekonomik koşullara oranla, daha yumuşak ekonomik koşullarda reddedilme ya da cevap alamama şansınızın daha yüksek olduğunu unutmayın.
Öncelikle firmaların son kararının sizin yeteneklerinizle hiç bir alakası olmayabileceğini aklınızda bulundurun. İşe alım sürecinde, adayın üzerinde hiç bir kontrol sahibi olamayacağı pek çok faktör rol oynar. Açık bir pozisyon bütçe kısıtlamalarından dolayı kapatılmış ya da firmanın sınırlı kaynaklarından dolayı bir özgeçmiş özensizce incelenmiş olabilir. Hatta özgeçmişlerden bir kaçı kaybolmuş bile olabilir. Ya da başvurduğunuz iş aslında size uygun olmayabilir. Burada kilit nokta, aldığınız her ret cevabından bir şeyler öğrenebilmektir.

Sizi Reddeden Firmalardan Geri Bildirim Alın

Eğer geliştirebileceğiniz, değiştirebileceğiniz bir şey varsa bunu öğrenmek isteyeceksinizdir. Güçlü noktalarınızı ve geliştirmeniz gereken noktaları iyi belirleyin ve eksik noktalarınızı telafi etmek için iyi bir hareket planı oluşturun.

Eleştirel bir geri bildirim talep etmek utandırıcı ve yıkıcı olabilir. Boston bölgesi işe alım uzmanlarından biri şöyle diyor: “Mülakatların sonuçlarından faydalanan adayların sayısının azılığı beni gerçekten çok şaşırtıyor. Aslında üniversite mezunları geri bildirim istemek için çok uygun bir pozisyondalar. İş veren kişi konumunda olmak bana iş başvurusu yapmanın ve yardım istemenin nasıl bir şey olduğunu bir kere daha hatırlatıyor.”

Yani cesaretinizi toplayın ve sadece bir telefon edin. Söz konusu iş için ne kadar istekli olduğunuzu ve uygun olduğunuzu düşündüğünüzü ve kabul edilmediğiniz için hayal kırıklığına uğradığınızı söyleyebilirsiniz mesela. Sonra da bu deneyimden öğreneceğiniz en ufak bir şeyin bile sizin için çok önemli olduğunu söyleyebilirsiniz. İnsan kaynaklarına ya da sizinle görüşen yöneticiye şu soruları sorun:

  • Niyet mektubumu veya özgeçmişimi nasıl geliştirebilirim?
  • Benim yetenek ve deneyimimin firmanıza yararlı olabileceğini nasıl gösterebilirdim?
  • Mülakat yeteneklerimi nasıl geliştirebilirim?
  • Firmanızla ilgili bilgimi ve sizinle çalışma isteğimiz yeterince dile getirebildim mi?
  • Geçmişimle ilgili tamamlamam gereken bir eksik mi var?

Bu konuşmadan sonra bir teşekkür mektubu yazmayı unutmayın.

Elde edeceğiniz geri bildirim altın değerinde olacaktır. Bu yapıcı eleştirileri dikkate alın ve size tavsiye edilen değişiklikleri gerçekleştirin. Yoksa hatalarınızı tekrar etmeye mahkum olacaksınız, reddedilmeye devam edeceksiniz ve gücünüzü gittikçe kaybedeceksiniz.

İş Arama Planınızı Geliştirin

Eğer başvurduğunuz işlerden eliniz boş dönüyorsanız iş arama stratejinizi gözden geçirmeniz gerekiyor demektir. İşe kabul edilen adaylar her zaman iyi konsantre olmuş, hazırlanmış ve bağlantılarını iyi oluşturmuş adaylardır. Regis Üniversitesi Kariyer Bürosu müdürü John Conway size şunları öneriyor: “ İletişim ağınızı genişletin, sağlam sektörleri hedefleyin ve birden fazla iş ve iş merkezi hedefleyin.”

Son olarak, disiplinli ve organize bir iş arama planı geliştirdiğinizden emin olun. Reddedilmekten kaynaklanan mutsuzluğunuzun bu süreci baltalamasına izin vermeyin.

 

Tracback açıktır.