Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Yeni Mezunlara Başlangıç Tavsiyeleri

445

 

Çevrenizi Genişletin 
İş dünyasına girmeye adaysanız ilk olarak iş aradığınızı herkese duyurmalısınız. Aile bireyleri, arkadaşlar, uzak ve yakın akrabalar, üye olduğunuz kulüp ve cemiyetlerden tanıdıklarınız, mezun temsilcileri… mümkün olduğu kadar çok insanla irtibata geçin. Ne tür bir iş aradığınızı detaylıca anlatmakla kalmayın, bildiklerini sizinle paylaşmalarını da rica edin.

Size En Uygun İşi Aramak 
Öncelikle hangi yöne sapacağınıza, sonunda hangi işi yaparak mutlu olacağınıza karar verin. İşinize ne kadar zaman ve enerji ayırmaya gönüllüsünüz, kazanmak istediğiniz en düşük maaş nedir, size en uygunu küçük bir aile işletmesi mi, uluslararası bir dev mi … düşünün. İstaj’da bu seçimlerinizi “arama kriteri” olarak belirleyebilir, “İş Aracı”nda saklayabilirsiniz. Böylece, talep ve beklentilerinize uyan en yeni açık pozisyonlar e-posta olarak size duyurulur.
İpucu: İşverenlerin bırakığı ilanlara da bakabilir, böylece hangi şirketler İstaj’da eleman arıyor görebilirsiniz.

Kazanan CV Sizinki Olsun 
Elbette CV’siz iş bulamazsınız. Eğer neleri kapsaması gerektiğini bilmiyorsanız, CV’nizi İstaj’da hazırlamak iyi bir fikir olabilir. Ayrıca bu dijital çağda CV’nizi bir an evvel Internet üzerinde saklamanız çok yarayışlı olacaktır. İstaj hesabınızı açtıktan sonra CV yazmanız için size üç farklı yol sunduğumuzu göreceksiniz. Eğer nereden başlamanız gerektiğiniz bilmiyorsanız “Online oluştur” en iyi seçenektir. Bunu kullanırsanız, CV’nizin anahtar öğelerini adım adım dolduracaksınız. Eğer halihazırda bir CV yazmış ve bilgisayarınıza kaydetmişseniz, bunu kes-yapıştır yolu veya “Word dosyası yükle” seçeneğiyle kolayca İstaj hesabınıza ekleyebilirsiniz.
İpucu: Başlıca deneyiminiz dersten derse koşturmak ya da öğrenci partilerinde boy göstermek dahi olsa, ilgili iş deneyiminizin CV’de yer alması gerekir. Örneğin, okul kulüplerine olan katkılarınızı, yarı-zamanlı ve gönüllü çalışmalarınızı anlatabilirsiniz. Öğreniminiz süresince yaptığınız stajlar da CV’niz için önemli unsurlardır.

Online Başvuru 
İş ilanlarının altında “Şimdi Başvur” ibaresini göreceksiniz. Bu bağlantıya tıkladığınızda hangi CV’yi göndermek istediğiniz, varsa hangi ön yazıyı ekleyeceğiniz sorulacak. Diğer bir deyişle CV ve ön yazılarınızı gözden geçirecek ve aralarından seçim yapabileceksiniz. Başvurular online yapıldığında bazı işverenler de bir ön eleme yapmayı tercih ediyor. Yani, Online Başvuru’yu tıklayınca CV’nizi göndermeden önce sizden bir soru formu doldurmanız istenebilir. Bu uygulamaya “tarama” deniyor. Başvurunuzun ardından size gönderinizin işverene ulaştığını teyid eden ikinci bir e-posta gönderilecek.
İpucu: Ön yazılarınızı da İstaj hesabınıza kaydedebilirsiniz. CV’nize ekleyeceğiniz bu mektup sizi daha avantajlı kılar.

Mülakata Hazırlık 
Gerekli hazırlıkları yapıp kendinize güvenirseniz başarılı bir sunum ve sizi çok terletmeyecek bir mülakatın temellerini atmış olursunuz. Genellikle biri diğerine sıkıca bağlıdır. Bu yüzden mülakatlarda sıkça sorulan soruları detaylıca yanıtlayarak çalışmanız gerekiyor. Şunu unutmayın ki, mülakata gittiğiniz şirketler sizin hakkınızda hiçbir şey bilmiyor. Çoğu zaman gördükleri sadece CV’niz ve ön yazınız. Mülakatçınıza çok kısa bir süre zarfında verebileceğiniz en iyi izlenimi vermelisiniz.
İpucu: Söz konusu olan işveren hakkında mümkün olduğunca araştırma yapmadan mülakata gitmeyin. İnternette araştırın, İstaj’daki şirket profiline göz atın, hatta mümkünse çevrenizde size bilgi verebilecek birine danışın.

Takip Etmeyi Unutmayın 
Mülakattan sonra bir bekleme süresi başlar, ki bu süre bazı durumlarda sinir bozucu uzunlukta olabilir. Görüşme ertesinde bir teşekkür e-postası göndermeyi ihmal etmeyin. Bu sizin motivasyon ve heyecanınızı göstermekle kalmayacak, işe alım sorumlusuna sizin varlığınızı bir kez daha hatırlatacaktır.
İpucu: Birden çok işe başvurdunuz ve idari işlerinizi düzene sokmakta çok başarılı sayılmazsınız… Bu durumda her zaman İstaj hesabınıza girip başvurularınızı gözden geçirebilirsiniz. Böylelikle hangi işe ne zaman başvurduğunuzu unutmayacaksınız.

Öğrenmeye Devam
Tüm zamanların en önemli meziyeti gözlerinizi açık tutmak. İstaj haber bültenlerine üye olun, faydalı öneriler, ilginç bilgiler ve tabii ki yeni iş ilanlarının detayları her ay e-posta kutunuza gelsin. Ayrıca, İstaj web sitelerinde iş ilanlarının yanı sıra önemli ipuçları ve öneriler de bulacak, interaktif forumlarda diğer iş arayanlarla iletişime geçebileceksiniz, olanaklarınız sınırsız. İyi şanslar!

 

 

Tracback açıktır.