Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Yetenekli İnsanların Yapabileceği 1 Numaralı Kariyer Hatası

0 349

Geçenlerde net bir kariyer stratejisi tanımlamaya çalışan bir meslektaşımın öz geçmişini inceledim. Kendisinin olağanüstü bir tecrübesi var. Hal böyle olunca, özgeçmişini gözden geçirdiğimde onun kaygılandığı problemi görebildim: onun çok fazla alanda yaptığı çok iyi şeyler var ve bu yüzden onun kendine özgü neyi var,onu farklı yapan ne bulmak çok zor. Onunla özgeçmişini netleştirmek için konuştuğumda bunun sadece daha derin konuların belirtileri olduğunu anladım.  Yararlı ve uyarlanabilir olması amacı ile

Kendisi, çok fazla iyi projeye ve iyi fırsatlara evet dedi. Ve bunun sonucunda o çok fazla çalışmış ve yetersiz kalmış hissetti. Onun konumundaki kişiler için nasıl sonuçlandığını görmek kolay:

  1. Adım: yetenekli insanlar başarmak için kararlıdırlar.
  2. Adım: diğer insanlar onların yetenekli olduğunu görür ve onları görevlendirirler.
  3. Adım: yetenekli insanların “ ona git” şeklinde itibar kazanırlar. Ki onlar tecrübeli insanlar olur ve ne zaman onlara ihtiyacınız olsa onlar yanınızda olur. Bunlarla ilgili çok fazla doğru var ta ki…
  4. Adım: yetenekli insanlar yaptıkları birçok projeyi iyi sonuçlandırırlar ama en yüksek noktadaki katkıyı sağlasalardı ne olurdu diye kafaları karışır ki bu benim tanımladığım şemadaki yetenek, pazar ve tutkunu kesişimine denk gelir. O zaman, şirket ve çalışan her ikisi de kaybeder

 

hpc

Bu olduğunda bazı sorumluluklar bilgisi olmayan yöneticilere aittir ki bunlar çok meşgullerdir ya da insanları daha iyi kullanamayacak kadar dikkatleri dağınıktır. Ama bazı sorumluluklar bize kalır. Muhtemelen, bizim kendi kariyerlerimizi zekice ve üzerinde durarak yönlendirmemiz gerekiyor.

Yukarıda benim meslektaşlarımın katkı sağlayabileceği en yüksek noktanın tanımı ile ilgilendik ve kariyer stratejimize nasıl daha iyi odaklanacağımızın planını geliştirdik

“Eğer Kariyerini Dizayn Etmezsen Başkası Eder”

tanımına benzeyen bir süreç takip ettik.  Arkadaşım yalnız değil. Doğrusu, tüm dünyadaki yöneticilere koçluk ve yönetici eğitmenliği yapmak benim aklıma şunu getirdi, başarısızlık 1.hatayı temsil ederken insaflıdır, bu sıklıkta, yetenekli insanların da kariyerlerinde hata yaptığını gördüm.

Kamp metaforunu kullanarak, yetenekli insanlar genellikle kendi kariyer çadırına aynı yükseklikte ek kutuplar ekler. Biz aynı yükseklikteki 10, 20 ya da 30 kutuplu da bitirmiş olacağız daha fazla yükseleceğini umarak tabi. Ben sadece kariyer merdiveninde yükselmeyi demiyorum. Benim anlatmaya çalıştığım katkı sağlama yeteneğimizdeki elimizden gelen en yüksek nokta.

Acı gerçek şu ki, herhangi bir zamanda gayrimenkulün sadece bir parçasını başkasının zihninde biz “sahiplenebiliriz”. İnsanlar tam olarak aynı anda bir proje yöneticisi, profesör, avukat, sigorta acentası, editör ve girişimci olarak düşünemez. . Bunların hepsi bizimle ilgili doğru olabilir ama insanlar bizi ilk gördükleriyle düşünürler. Herhangi bir anda ismimizi takip edebileceğiniz tek cümle var. Bizim daha uzun kutuplar eklediğimiz çeşitli projeler olsun ya da olmanın, en azında ara sıra, bize sorularak hareket edildiğinde daha iyi mi hizmet veririz?

Dikkat çekici özgeçmişlerden birinde ben bu resmi biraz zaman önce gördüm.

Bir Stanford Hukuk Fakültesi Profesörüne aitti. [işte burada.adını takip eden tek ifade, kariyer çadırındaki en uzun kutup]. Onun özgeçmişi kısa ve açıktı. Her giriş için sadece bir tane etkileyici başlık/rol/okul vardı ve her birinden ne elde ettiği kısa ve özdü. Her cümlede gördüğüm birçok özgeçmişten daha fazla ondan  fazla tipik mermi noktaları vardı. O üniversitede öğrencilerin kurul başkanıydı ve “öğretme” adı altında, yılın öğretmeni olmuştu falan filan.

Birçok şeyi yapabilme bugün birçok işte önemlidir. Geniş bir anlayış da bir zorunluluktur. Ama kendimizle ilgili neyin ayırt edici olduğu hakkında görüşlerimizi geliştirmek bizi için çok önemli bir avantaj olabilir. Daha fazla şey yapmak yerine, kariyerimizde katkı sağlayabileceğimiz en iyi noktayı bulmalıyız.

Bu  yazı Greg McKeown ‘ un “The No.1 Mistake Capable People Make” yazısından çeviridir.

Bir Cevap Yazın