Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Yönetim Becerileri Nasıl Oluşturulur?

0 26

Şimdilik, proje yönetiminin ne olduğu ve yönetimin özü hakkında az çok bilgi sahibi olmuş durumdayız. Bundan sonra ise yönetim becerilerinin oluşturulması ve yönetim tarzlarından bahsediyor olacağız.

Ele alınan her türlü projede; finans, iletişim, insan kaynakları ve hedefler ile karşı karşıyayız. Sonuç olarak, bu verilen özellikler hakkında bilgi sahibi olmak, sizin önceden güç sahibi olmanız manasına gelmektedir. Yani, çalışma alanında tüm bunlarla karşı karşıya gelmezden evvel, yönetim eğitimleri alınması ve eğer mümkünse daha az sorumlulukla müdür yardımcısı pozisyonunda çalışılması gereklidir. Bunlar, yetenekli bir yönetici olmak için esastır.

Ancak, kişisel yetenekleri geliştirmek amacıyla klasik şekilde eğitimler alınmasına ilgi duyulmuyorsa, online eğitimler almak ve araştırmalar yapmak yoluyla da yönetim becerilerini geliştirme olanağı bulunmaktadır. Bu amaçla günümüzde e-öğrenme konularına yatırım yapan birçok kuruluş bulunmaktadır. Bu kuruluşlar, yönetim becerilerini geliştirme arayışında olan kişiler için gerekli olan her türlü desteği ve talimatları sağlamaktadırlar. Yönetim ile ilgili oluşturulan uluslararası eğitim platformları ve portalları (Prosci vb. gibi), özellikle bilginin geliştirilmesi için yönetici adaylarına tavsiye edilmektedir.

Tek bir cümleyle kısaca özetlemek gerekirse, yönetim becerileri oluşturmak için teoriyi öğrenmek, pratik ve teoriyi birleştirerek kendini yetiştirmek ve son olarak da tüm bunları gerçek hayatta uygulamak gereklidir.

Emrah ERCAN

Endüstri Mühendisi, MBA, BT Stratejisi ve Kurumsal Mimari Analisti

emrahercann.wordpress.com

Bir Cevap Yazın