Yönetim ve Liderlik Arasındaki Farklar ve Benzerlikler

746

Genel olarak yönetim ve liderliğin kullanımını birbirine karıştırmak gibi bir eğilime sahibiz. Bu durum, girişimci ve ciddi işletmeler için büyük bir sorun olmamasına rağmen, bazı hususları çıkarıp, bazılarını ise içeride tutmalıyız. ‘Yönetim ve liderlik arasındaki fark nedir’ sorusuna yanıt verebilmek için, profesyonellere göre yönetim ve liderlik tanımını hatırlatmak isterim. Mary Parker Follett, “Yönetim, insanlara iş yaptırma sanatıdır” diye tanımlamakta. Lao-Tsu, derinden gelen düşüncelerini yorumlayarak, “İnsanlara önderlik etmek, onların yanlarında yürümektir. En iyi liderler, varlığından insanların farkında olmadığı liderlerdir.

Sonraki en iyi, insanların onur ve övgüyle söz ettikleridir. Sonraki, insanların korktuğu ve en sonraki ise insanların nefret ettikleridir. En iyi liderlerin işi tamamlandığında, insanlar, “biz bu işi kendimiz yaptık” derler” diye tanımlıyor liderleri. Kısa bir analiz sayesinde, bu iki alıntıdan iki önemli nokta çıkarabiliriz:

  • Yönetim; ekipleri ve çalışmaları, planlama, örgütleme ve koordine etme iken; liderlik daha çok ekiplere ilham vermek ve motive etmekle alakalıdır.
  • Yönetim dersi ve liderlik eğitimi göstermektedir ki; yönetici, verilen hedefleri yerine getirme konusunda istekli davranırken, liderler yeni perspektifler ortaya koymak için çaba göstermektedir.

Bu farklılıklara rağmen tek birşeyden eminiz ki, liderlik ve yönetme kavramlarının ikisi de işlerin yapılmasını sağlamaktır.

Children’s Hands on a GlobeÖzetle, yönetim ve liderlik kavramları, birbirleri için tamamlayıcıdır diyebiliriz. Sadece bir yönetici olabilmenin yanı sıra sadece iyi bir lider olmak da mümkündür. Ama daha büyük bir kariyere ulaşmabilmenin en iyi yolu, yönetim becerisine sahip olmak ve paralel olarak liderlik yetkinliklerini geliştirmektir.
Ufkun geliştirilmeye ve yönetim becerilerinin iyileştirilmeye çalışılması sırasında, kişinin kendi kapasite kısıtlarını göz önünde bulundurarak liderlik yeteneklerinin geliştirilmesi üzerine de çalışması faydalı olacaktır.

Firmalarda icra edilen görevler ve alt görevler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak çok önemli olduğu için, bu tavsiye, özellikle firma sahipleri ve paydaşlarına hitap etmektedir.

Emrah ERCAN

Endüstri Mühendisi, MBA, BT Stratejisi ve Kurumsal Mimari Analisti

emrahercann.wordpress.com

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Yoruma kapalıdır.