Türkiye'nin Endüstri Mühendisliği Platformu

Zayıf Dil Bilgisine Sahip İnsanları İşe Almam İşte Nedeni

93

Eğer noktalı virgülün, kimlik krizine girmiş bir iki nokta üst üste olduğunu zannediyorsanız sizi asla işe almayacağım. Eğer bir cümlenin içine virgülleri mermi saçması gibi dağıtıyorsanız, biz sizi nazikçe binadan uzaklaştırmadan kendiniz çıkışa doğru ilerleyebilirsiniz.

Bazıları bu tutumumun gramer abartısı olduğunu düşünebilir  fakat ben Lynne Truss’ın daha samimi söylemi ile bir ‘’gramer titiziyim’’ ve Truss’ın ‘’Eats, Shoots&Leaves’’ kitabında bahsettiği gibi insanları aptal gösteren gramer hatalarına karşı bir ‘’sıfır tolerans yaklaşımına’’ sahibim.

Fakat Truss ve ben ‘’sıfır toleransın’’ anlamı konusunda fikir ayrılığındayız. Ona göre imla hatası yapan insanlar, onlara ‘’bir yıldırımın çarpmasını, kesilmesini ve yeri belirsiz bir mezara gömülmesini’’ hak ediyor. Ben ise sadece bir iş için uygun olmadıkları görüşündeyim – diğer özellikleri aranan pozisyona uygun olsa bile.

iFixit veya Dozuki olsun, şirketlerimden herhangi birinde herhangi bir pozisyona iş başvurusu yapan tüm insanlar zorunlu bir gramer testine tabi tutulmakta. Geçerli sebepler bir yana (disleksi, İngilizce öğrenenler, vs.), eğer işi isteyenler  “-de” ekinin kullanımını ayırt edemiyorsa, başvuruları çöp kovasını boylar.

Tabii ki, hayatımızı yazmak ile geçindiriyoruz. iFixit.com Dünya’nın en büyük çevrimiçi tamir el kitabı, ve Dozuki şirketlere, kağıtsız iş talimatları ve adım adım kullanıcı el kitapları gibi kendi teknik dökümanlarını yazmaları için yardımcı olmakta. Bu sebeple bizim, böyle rahatsız edecek düzeydeki imla hatalarına karşı önlemler almamız gerekmektedir.

Gramer her şirketin önemsemesi gereken bir değer. Evet, dil sürekli değişmektedir fakat bu gramerin önemini kaybettirmez. Doğru gramer kullanımı, özellikle internet üzerinde güvenilirliğinizi gösterir. Blog gönderilerinde, Facebook durumlarında, e-postalarda ve şirket web sitelerinde, kullandığın kelimeler seni yansıtan tek unsurdur. Ve iyi ya da kötü olsun, insanlar seni doğru kelimeleri kullanıp kullanmadığına göre yargılar.

İyi gramer iyi bir iş anlayışı yaratır ve bu sebeple gramer  sadece yazarları işe alırken değil tüm departmanlarda ki işe alımlarda göz önünde bulundurulması  gereken bir kıstastır. Yazmak, ofislerimizdeki çoğu insanın resmi iş tanımı içinde yer almamaktadır. Yine de gramer testlerimize, satın alma departmanındakiler, operatör çalışanlarımız ve programcılarımız dahil olmak üzere herkesi tabi tutmaktayız.

Dışarıdan bakınca, gramer hatalarına karşı sıfır tolerans tutumum, biraz haksız gözükebilir. Nihayetinde gramerin iş performansıyla, yaratıcılıkla veya zekayla hiçbir ilgisi bulunmamakta, değil mi?

Yanlış. Eğer bir insan için basit bir kelime hatasının farkına varmak 20 yıldan uzun bir zaman alıyorsa, bu benim memnun olduğum bir öğrenme eğrisi değil. Bu sebeple, bu aşırı rekabetçi pazarda bile, harika bir programcıya yazmayı bilmiyorsa iş vermem.

Kullanılan gramer, bir insanın lisedeki dil derslerini hatırlama yeteneğinden fazlasına işaret eder. Gramer testlerinde daha az hata yapan insanların, rafları stoklamak, parçaları etiketlemek gibi yazmaktan tamamen bağımsız konularda da daha az hata yaptıklarını farkettim.

Aynı zamanda, yazılı dilde kurdukları cümlelere özen gösteren programcılar kodlamalarına da daha fazla özen göstermektedir. Çünkü özünde, kod da bir düz yazıdır. İyi programcılar birer kod maymunundan daha fazlasıdır; Stanford’un programlama dahisi Donald Knuth’a göre onlar ‘’geleneksel estetik ve edebi kalıpları kullanan deneme yazarlarıdır.’’ Burada anlatılmak istenen: programlama normal insanlar tarafından kolayca anlaşılabilir olmalıdır, sadece bilgisayarlar tarafından değil.

Ve tıpkı doğru yazma ve doğru gramerde olduğu gibi, konu programlamaya gelince, şeytan ayrıntıda gizli. Hatta konu benim tüm işime gelince, ayrıntı her şey demek.

Ben detaylara önem veren insanları işe alıyorum. Başvuranlardan, yazmanın önemsiz olduğunu düşünenler muhtemelen diğer önemli şeylerin de önemsiz olduğunu düşüneceklerdir. Ve size garanti ediyorum ki, eğer diğer şirketler gramer testleri uygulamıyorsa, yarım yamalak özgeçmişlere dikkat ediyorlardır. Nihayetinde özensizin yaptığı işte özensizdir.

İşte bu sebeple iş aramak üzere kapıdan giren insanları gramer testlerine tabi tutuyorum. Gramer, benim turnusol kağıdımdır.  Bütün başvuranlar detay odaklı olduklarını söylerler; ben sadece çalışanlarıma bunu kanıtlatıyorum.

Bu yazı iFixit’in CEO’su ve Dozuki’nin kurucusu olan Kyle Wiens’ e ait makalesinin çevirisidir.

Yoruma kapalıdır.